گوپی فول بلک (Full Black Guppy)

گوپی فول بلک که این روزها بازار خوبی در میان طرفداران گوپی پیدا کرده است دارای بدنی کاملا سیاه رنگ می باشد و تنها قسمت هایی در زیر دهان ماهی بدون رنگ است. این ماهی با نام بلک مسکو نیز شناخته می شود. وجود رنگ سیاه در تمامی قسمت های بدن، این ماهی را از نژاد بلک فانتوم متمایز می سازد. این رنگ بندی تنها در جنس نر وجود دارد و در ماده ها تنها قسمت های انتهایی بدن و دم مشکی رنگ است.

آکواریومی با پوشش انبوه گیاهی فضایی مناسب را برای این ماهی ایجاد می کند. دمای ۲۰ تا ۲۷٫۵ درجه ی سانتی گراد و پی هاش ۵٫۵ تا ۸٫۰ برای این ماهی مناسب است.

ماهی گوپی از دسته ماهیان زنده زا است و دارای لقاح داخلی می باشد. ماهی ماده پس از هر مرتبه بارور شدن توسط ماهی نر می تواند تا ۵ مرتبه زایمان نماید. ماهی ماده قبل از زایمان دارای شکمی متورم است و معمولا” در مقابل شیشه ی آکواریوم شنای عمودی می کند. در صورت مشاهده ی به موقع ماهی ماده ی باردار می توان آن را به زایشگاه منتقل نمود تا زایمان نماید. در این صورت نوزادان از حمله ی سایر ماهی ها در امان خواهند ماند. زایمان ماهی گوپی در آکواریوم های شلوغ و گیاهی نیز موفقیت آمیز است. در چنین آکواریوم هایی نوزادان در لا به لای گیاهان پنهان می شوند و از حمله ی سایر ماهی ها در امان می مانند. در هر بار زایمان حداکثر ۴۰ تا ۵۰ نوزاد متولد می شوند. نوزادان گوپی جثه ی نسبتا” بزرگی دارند و همچنین از مقاومت خوبی برخوردارند. نوزادان پس از یک ماه بالغ می شوند و نر ها از ماده ها متمایز می گردند. نر ها دارای عضو جفتگیری در زیر شکم خود هستند که ماده ها فاقد این عضو هستند. پس از ۳ ماه دم ماهی های نر به زیبایی یک ماهی مسن می شود. گوپی ها عمر زیادی ندارند و تنها ۲ سال عمر می کنند.

گوپی از دسته ماهیان گیاهخوار محسوب می شود و تغذیه ی آن با انواع غذاهای مخصوص ماهیان گیاهخوار امکان پذیر است. تترا گوپی یکی از بهترین غذاهای موجود برای گوپی است. این غذا موجب افزایش سرعت رشد ماهی و همچنین رنگپذیری بهتر این ماهی شود.

نویسنده و مترجم: سعید عالی پور


One thought on “گوپی فول بلک (Full Black Guppy)

 • فروردین 27, 1399 در t 22:21
  Permalink

  سلام خسته نباشید. من نمیدونم مشکلم از کجاست دوماه پیش یک گوپی باردارم مرد شاید بعد یه دو روز زایمان میکرد ولی مرد . امروز هم یدونه گوپی دوسه روز بود شکمش باد کرده بود فکر میکردم بارداره امروز مرد شکمش رو باز کروم ولی هیچ بچه ای نبود ؟ مشکل چی میتونه باشه؟ در باره مصرف ویتامین و قرص زایمان هم میشه بگید ؟ممنون میشم.

  پاسخ:
  سلام
  ممکنه ماهی های شما دچار بیماری استسقا بوده باشن و یا ممکنه دمای آب پایین باشه و یا شرایط تغذیه مناسب نباشه که ماهی ها در هنگاه زایمان تلف بشن.
  قرص زایمانی وجود نداره اما جهت تقویت ماهی ها از دکپسوله آرتمیا به صورت هفته ای سه مرتبه در رژیم غذایی ماهی استفاده کنید.

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *