جلبکخوار سیامی (Siamese Algae Eater)

ماهی جلبکخوار سیامی در دسته ماهیان نظافتچی آکواریومی قرار می گیرد که گزینه بسیار مناسبی جهت نگهداری در آکواریوم های گیاهی است. جلبکخوار سیامی بومی کشور های جنوبی قاره آسیا همچون تایلند و مالزی است. اما در حال حاظر به واسطه تکثیر درون آکواریوم به سراسر دنیا معرفی شده است. این ماهی با نام های جلبکخوار سیامی، کت سیامی یا کت فیش سیامی، crossocheilus oblongus و ماهی سیامی شناخته می شود. جلبکخوار سیامی در خانواده ماهیان کپیرینیدا (Cyprinidae) قرار می گیرد.

جلبکخوار سیامی از معدود ماهیانی است که توانایی خوردن جلبک های قرمز را دارد. از این جهت نگهداری از این ماهی در آکواریوم هایی که دارای نور بسیار زیاد است، مفید فایده خواهد بود. این ماهی در مقایسه با سایر جلبکخواران آکواریومی، فعالیت بسیار بیشتری دارد که این ویژگی نیز از علل محبوبیت های این ماهی است. کت سیامی عمر نسبتا طولانی ای دارد و تا ده سال عمر می کند. اندازه این ماهی تا 14 سانتی متر نیز خواهد رسید.

جلبکخوار سیامی ماهی مقاومی است و سطح نگهداری آسانی دارد. به همین جهت گزینه مناسبی برای افراد تازه کار است. با توجه به فعالیت این ماهی در قسمت های پایینی آکواریوم، استفاده از یک بستر خاکی و یا بستری با شن های نرم و ریز برای این ماهی توصیه می شود. وجود پوشش گیاهی درون آکواریوم موجب ایجاد فضایی آرام و بدون استرس برای این ماهی می گردد. احتمال بیرون پریدن این ماهی از آکواریوم نسبت به سایر ماهیان گیاهخوار بسیار بالاتر است. به همین دلیل استفاده از درپوش برای آکواریوم این ماهی ضروری است. دمای 24 الی 27 درجه سانتی گراد، پی هاش 6.0 الی 8.0 و سختی آب 5 الی 20 شرایط مناسبی جهت نگهداری از کت سیامی خواهد بود.

تکثیر این ماهی در آکواریوم های خانگی چندان مرسوم نیست و تکثیر آن عمدتا در مزارع پرورش ماهی و با تزریق هورمون انجام می پذیرد. در سن بلوغ جثه جنس ماده سی درصد از جثه جنس نر درشت تر است.

جلبکخوار سیامی موجودی بسیار صلح جو است و جهت نگهداری در آکواریوم های اجتماعی گزینه مناسبی است. نگهداری از این ماهی در کنار ماهیانی همچون کریدوراس، گوپی، انواع تترا، دانیو، پنسل فیش و پلاتی امکان پذیر است. همچنین با توجه به قدرت قرارگیری این ماهی و تطابق پذیری آن با ماهیان مختلف، نگهداری از آن در کنار گورامی ها، بارب ها، شارک ها و همچنین سیچلاید های کوچک نیز امکان پذیر است. توصیه می شود که از این ماهی در هر آکواریوم به تعداد حداقل سه عدد در کنار هم نگهداری شود.

نویسنده و مترجم: سعید عالی پور


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *