گوپی پوست ماری دم سیاه (Snake Skin Black Tail Guppy)

گوپی پوست ماری دم مشکی، دارای دم کاملا مشکی است که نام ماهی نیز از همین ویژگی گرفته شده است. بدن ماهی همچون بدن گوپی پوست ماری است. این ماهی از تکثیر گزینشی گوپی پوست ماری با سایر گونه های گوپی به وجود آمده است.

آکواریومی با پوشش انبوه گیاهی فضایی مناسب را برای این ماهی ایجاد می کند. دمای ۲۰ تا ۲۷٫۵ درجه ی سانتی گراد و پی هاش ۵٫۵ تا ۸٫۰ برای این ماهی مناسب است. گوپی ماهی نسبتا حساسی است و سیفون منظم آکواریوم این ماهی به شدت توصیه می شود.

ماهی گوپی از دسته ماهیان زنده زا است و دارای لقاح داخلی می باشد. ماهی ماده پس از هر مرتبه بارور شدن توسط ماهی نر می تواند تا ۵ مرتبه زایمان نماید. ماهی ماده قبل از زایمان دارای شکمی متورم است و معمولا” در مقابل شیشه ی آکواریوم شنای عمودی می کند. در صورت مشاهده ی به موقع ماهی ماده  باردار، می توان آن را به زایشگاه منتقل نمود تا زایمان نماید. در این صورت نوزادان از حمله ی سایر ماهی ها در امان خواهند ماند. زایمان ماهی گوپی در آکواریوم های شلوغ و گیاهی نیز موفقیت آمیز است. در چنین آکواریوم هایی نوزادان در لا به لای گیاهان پنهان می شوند و از حمله ی سایر ماهی ها در امان می مانند. در هر بار زایمان حداکثر ۴۰ تا ۵۰ نوزاد متولد می شوند. نوزادان گوپی جثه ی نسبتا” بزرگی دارند و همچنین از مقاومت خوبی برخوردارند. نوزادان پس از دو ماه بالغ می شوند و نر ها از ماده ها متمایز می گردند. نر ها دارای عضو جفتگیری در زیر شکم خود هستند که ماده ها فاقد این عضو هستند. پس از ۳ ماه دم ماهی های نر به زیبایی یک ماهی بالغ خواهد بود. گوپی ها عمر زیادی ندارند و تنها ۲ سال عمر می کنند.

گوپی از دسته ماهیان گیاهخوار محسوب می شود و تغذیه ی آن با انواع غذاهای مخصوص ماهیان گیاهخوار امکان پذیر است. انواع غذاهای خشک، دکپسوله، بیومار ریز، اسفناج، ماهی کیلکا ریز شده و غذاهایی ازین دست برای ماهی گوپی مناسب است.

گوپی از دسته ماهیان گیاهخوار حساس تری نسبت به سایر ماهی های این دسته است. به همین دلیل نگهداری این ماهی با ماهیان گیاهخوار آرام تر نظیر زبرا دانیو، تترا نئون، پلاتی، دم شمشیری و کریدوراس توصیه می شود. همچنین گوپی با انواع حلزون های آب شیرین همچون کیلر، زبرا، توت فرنگی، رامشورن و شیپوری سازگاری دارد و صدمه ای به آن ها وارد نمی کند.

نویسنده و مترجم: سعید عالی پور


One thought on “گوپی پوست ماری دم سیاه (Snake Skin Black Tail Guppy)

 • اردیبهشت 6, 1400 در t 01:52
  Permalink

  سلام وقت بخیر

  من ۲ جفت ماهی گوپی دارم ، هر دو امروز زایمان کردم
  اول که متوجه شدم جداشون کردم نمیدونم بچه مال کدوم بود
  یکیشون چند ساعت بعد شروع به مرده زایی کرد وکلا از اول که خریدمش کمرش غوز داشت میخواستم هلت مرده زایی را بدونم؟ و در آخر هم یه جیز طناب مانند سیاهی ازش دفع شد اون چی هست؟
  و دومی هم ۱۵ تا زایمان کرد ، اما چند ساعت گذشته و خیلی آشوبه دلیلش از چیه؟

  پاسخ:
  سلام
  استرس
  دمای پایین آب
  کیفیت پایین ماهی مولد
  این سه دلیل رو باید بررسی بفرمایید. ماهی ای که مرده زایی یا فرزندان گرد و نارس میکنه دچار استرسه و یا شرایط بدنی مناسبی نداره و زایمان زود هنگام انجام میده.
  به طور کلی دمای آکواریوم رو بین 26 تا 28 درجه تنظیم کنید و داخل آکواریوم با استفاده از گیاهان طبیعی یا مصنوعی، فضاهایی برای پنهان شدن ماهی ها ایجاد کنید و همچنین اجازه بدید که ماهی در آرامش درون آکواریوم زایمان کنه و بعد از اتمام زایمان در صورت تمایل بچه ها رو جدا بفرمایید.
  همچنین داخل لینک زیر میتونید اطلاعات کاملی در خصوص تکثیر ماهی گوپی بدست بیارید:
  تکثیر و پرورش ماهی گوپی

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *